Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 przeprowadza kampanię społeczną „Nigdy byś się nie spodziewał”. Jej celem jest poszerzenie wiedzy oraz pogłębienie świadomości na temat zjawiska wykorzystania seksualnego dzieci w Polsce.
Czy wiesz, że:
40% przestępstw seksualnych wobec dzieci stanowią te popełniane przez osoby znane pokrzywdzonemu, w tym z najbliższej rodziny lub otoczenia.
11% mężczyzn w USA, 7% w Wielkiej Brytanii i 7,5% w Australii na pewnym etapie życia zaangażowało się w zachowania online, które można sklasyfikować jako przestępstwa związane z wykorzystywaniem seksualnym dzieci w Internecie.
51,8% przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich w instytucjach kościelnych dotyczy dzieci poniżej 15 roku życia. 28% przypadków wykorzystania seksualnego przez duchownych dotyczy ministrantów. 3% zgłoszonych przypadków przemocy seksualnej wobec dzieci miała miejsce podczas pielgrzymek.
26% dzieci doświadczyło wykorzystania seksualnego bez kontaktu fizycznego, a 8% z kontaktem fizycznym. 3,5% dzieci na całym świecie doświadczyło przemocy seksualnej.
32,7% nastolatków otrzymało przez Internet bez swojej zgody czyjeś nagie lub półnagie zdjęcie. Co sekundę odnotowywany jest 1 przypadek wykorzystywania seksualnego dzieci w Internecie. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ponad 300 milionów dzieci w wieku poniżej 18 lat doświadczyło wykorzystywania i wyzysku seksualnego w sieci.
29,6% badanych doświadczyło w dzieciństwie przemocy seksualnej ze strony współzawodnika. 11,1% pytanych osób ma z dzieciństwa doświadczenie przynajmniej jednej formy przemocy seksualnej ze strony osoby sprawującej opiekę i kontrolę w instytucji sportowej.
36,6% osób była wykorzystywana przez lidera grupy młodzieżowej.
1% pokrzywdzonych stanowią dzieci w wieku do 3 lat.
8% to dzieci wykorzystywane seksualnie w wieku od 4 do 6 lat.
41% przypadków wykorzystania seksualnego dotyczy dzieci w wieku 7-12 lat.
49% pokrzywdzonych stanowią dzieci w wieku od 13 do 15 lat.
Zachęcamy do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi i informacyjnymi zamieszczonymi poniżej:
Więcej informacji na stronie: https://pkdp.gov.pl/nigdy/
Z poważaniem
Natalia Wieczorek
Starszy pracownik socjalny
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kazimierzy Wielkiej
ul. T. Kościuszki 12, 28-500 Kazimierza Wielka
tel. 41 35 02 336
e-mail: pcpr@powiat.kazimierzaw.pl